Пьеса азербайджанского драматурга Али Амирли «Богатая женщина» - эксцентричная комедия, которая привлекла внимание многих театров России и ближнего зарубежья. «Богатая женщина» – это два часа жизненных страстей людей, борющихся с соблазнами. Бедная семья в одночасье становится богатой. И вот тут-то и рушатся семейные ценности. Действия героев – на эмоциональном взлете, практически стирается грань между сном и явью. Герои пьесы, приобретая материальное, теряют свою духовность. Али Амирли удалось поймать пульс времени и сделать ее современной. Плохо, когда нет денег, но не становится лучше, когда они появляются. Зындгонд азербаджайнаг драматург Али Амирлийыц пьесæ «Хъæздыг сылгоймаг» у эксцентрикон комеди. Æвæрд æрцыд бирæ театрты, куыд Уæрæсейы, афтæ хæстæг фæсарæнты дæр. Спектаклы дыууæ сахаты дæргъы цæуы нæрæмон монцтæ æмæ царды цыбæлты тох. Бинонтæ æвиппайды схъæздыг сты, фæлæ фесæфт сæ иугæнæг фарн.
Пьесæйы хъайтарты уæлмонц архайд афтæ стыхджын вæййы, æмæ нал фенкъарынц царды æцæгдзинад æмæ рæсугъд фынты ‘хсæн арæнтæ. Бинонтæ мулчы фесафынц æппæты сæйрагдæр – сæ удты сыгъдæгдзинад.
Али Амирли хорз банкъардта рæстæджы дадзинты цавд æмæ йын адæмы рæгъмæ рахаста йæ æцæгдзинад. Æнæ ‘хца цæрын зын у, фæлæ уыдонимæ дæр æнцондæр нæу.